SKOWRONKI 2018

21 marca po raz siedemnasty odbyły się „Skowronki” – wiosenna akcja ekologiczna, którą od lat współtworzą ze szkołą samorządowcy, leśnicy, myśliwi,  strażacy oraz inni miłośnicy środowiska naturalnego. Ich pomysłodawcą był zmarły w 2002 r. leśnik śp. Janusz Zyzak, a gorącym propagatorem inny leśnik śp. Janusz Zawada – pracownik RDLP Zielona Góra, który odszedł w 2013 r.

W tym roku tematem przewodnim akcji były pszczoły, których los w obecnych czasach jest zagrożony. Sprawa ich wymierania jest na tyle poważna, iż działaniami pomocowymi wobec pszczelarzy zajęła się nawet Komisja Europejska uchwalając rezolucję. Szkoła zamieniła się pierwszego dnia wiosny w olbrzymią pasiekę. Nadarzyła się okazja, aby zajrzeć do najprawdziwszych uli i poużywać najprawdziwszych pszczelarskich narzędzi od podkurzacza po wirówkę. Można było również zobaczyć, jak robi się miodowe pomadki, obejrzeć świece z pszczelego wosku, zapytać pszczelarzy o wiele pszczelich zwyczajów, a także wypasować zaprzyjaźnione przedszkolaki na przyjaciół pszczół. Nie obyło się bez robienia wesołych pszczelich fotografii i zjedzenia mnóstwa miodu. Wszyscy uczestnicy skowronkowej zabawy ustawili się do wspólnej fotografii  tworząc napis „BZZ” zrobionej ze strażackiego podnośnika.

Później wiedza o owadach zgłębiana była dalej w przygotowanych przez gronowskich nauczycieli i leśników z Brzózki grach i zabawach. Można było poza tym wyżyć się artystycznie, kreśląc – jak co roku -  portrety Ludzi Lasu. Najciekawsze dzieła oraz posiadane wiadomości nagradzane były hojnie ciekawą literaturą przyrodniczą oraz miodem. Wszyscy mogli również spróbować grochówki z myśliwskiego kociołka. Sporo emocji wzbudziło rozdanie nagród w konkursach. W konkursie plastyczno-technicznym „Ptaszki i ważki z puszkowej blaszki”  nagrodzono 20 młodych ekotwórców. W innym konkursie wylosowani zostali spośród mieszkańców gminy szczęśliwcy, którzy otrzymali za oddanie swoich elektrośmieci nowy mały sprzęt AGD. Puchar przechodni za jesienną zbiórkę żołędzi powędrował natomiast do klasy I, a nagrodami obdarowane zostały trzy najlepsze klasy, które przodowały w żołędziowej rywalizacji. Odbyły się również tradycyjne zmagania wiedzowo-sprawnościowe kolorowych drużyn o słodkie nagrody zapewnione przez Radę Rodziców.

Impreza odbywała się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak, nagrody zaś ufundowali:

• Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak
  • Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego – Czesław Fiedorowicz
  • Starosta Powiatu Krośnieńskiego - Mirosław Glaz
  • Wójt Gminy Dąbie - Krystyna Bryszewska
  • Radna  Sejmiku Województwa Lubuskiego – Anna Chinalska
  • Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego – Łukasz Mejza
  • Radny Gminy Dąbie – Janusz Mejza
  • Przewodniczący Rady Rodziców - Bogusław Zaraza

Serdeczne podziękowania kierujemy do leśników Nadleśnictwa Brzózka, myśliwych Koła Łowieckiego „Dzik” Krosno Odrz., Strażaków PSP Krosno Odrz oraz OSP Szczawno, Pana Leszka Turczyniaka, Pani Katarzyny Turczyniak, Państwa Angeliki i Kazimierza Barczuk, którzy wsparli organizację imprezy. Dziękujemy serdecznie Panu Ignacemu Żegleniowi, Pani Danucie Raczyng, Państwu Elwirze i Przemysławi Parafiniuk, Państwu Arlecie i Feliksowi Górskim – lokalnym pszczelarzom, którzy ofiarowali nam nie tylko swój czas, wiedzę, ale i miód oraz inne miodowe akcesoria.

„I po nas zosta­nie to tylko na wieczne czasy, co duch pięknego, a myśl nasza wspaniałego dokona."

K.Makuszyński