MAJOWE ŚWIĘTA

Wielkimi krokami zbliża się majówka, a wraz z nią dni szczególne w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są uroczystości ważne dla każdego Polaka: Święto Pracy - 1 maja, Święto Flagi Rzeczpospolitej – 2 maja oraz Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Z tej okazji uczniowie klas młodszych obejrzeli film – przybliżający historię ojczyzny.

Poznali co to pochody pierwszomajowe i na czym polegały, Zobaczyli jak ich rówieśnicy przed laty maszerowali z bibułowymi kwiatami oraz biało-czerwonymi chorągiewkami.

Dowiedzieli się, iż od 2004 roku obchodzimy Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i dlaczego jej barwy to biel i czerwień. Poznali dekalog poszanowania flagi ojczystej.

Dzieci dowiedziały się także, że 3 maja obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji. Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki w 1791 roku Konstytucji Trzeciego Maja - pierwszego w Europie najważniejszego dokumentu państwowego.

Podsumowaniem lekcji historii było rozwiązywanie zagadek i rebusów związanych z majowymi świętami. Dzieci między innymi musiały odnaleźć króla, który panował w czasach uchwalania Konstytucji 3 Maja oraz wykazać się znajomością symboli narodowych. Zwycięzcy konkursu otrzymali drobne upominki.