KWAŚNA ORTOGRAFIA

Jak się uczyć ortografii? Nie ma innej rady na błędy – trzeba ćwiczyć zapamiętywanie i pisanie trudnych wyrazów na różne sposoby. Z pomocą przychodzą książki z ćwiczeniami, gry – również internetowe. Można układać wierszyki ortograficzne, historyjki, piosenki albo rysować obrazki ułatwiające zapamiętywanie. Są tacy, którzy uczą się patrząc na napisany wyraz, a inni muszą go sobie „wyskakać” lub „wybiegać”, by zapamiętać. Uczniowie klasy III bardzo lubią na przykład gry z kartami z elementem rywalizacji albo zabawy z lizakami ortograficznymi. Gromadzą też przedmioty w workach ortograficznych. Pani K.Ważelińska wezwała nawet na pomoc w walce z „bykami” dziecięce zmysły smaku. Na biurku stoi kolejny dzień pokrojona w plasterki cytryna. Za każdy poważny błąd popełniony przy przepisywaniu trzeba zjeść jej kawałek. Są już tacy, którzy ucząc się ortografii, pod wpływem dużej dawki witaminy C, wyleczyli katar! Jest przy takiej nauce dużo śmiechu, a do tego… ta metoda działa. Czujność ortograficzna w klasie wzrosła o 100%!  Oby została na zawsze!