Serdecznie witamy!

Zapraszamy na naszą stronę!
Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Miło nam poinformować, że zwycięzcami w Konkursie Historycznym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę została klasa VI. I to właśnie jej uczniowie wyjadą w nagrodę na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd i nocleg dla zwycięzców funduje Urząd Gminy w Dąbiu. W maju w stolicy uczniowie będą mieli okazję, m.in. zwiedzić budynek Sejmu, przeżyć historyczną przygodę w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Indywidualnie najlepsi okazali się również uczniowie klasy szóstej. Podczas kwietniowej uroczystej sesji Rady Gminy otrzymają oni nagrody z rąk inicjatorki Konkursu - Pani Krystyny Bryszewskiej. Zwycięzcami w Gminnym Konkursie Historycznym zostali:

I miejsce - Zofia Mejza, II miejsce – Zuzanna Mejza, III miejsce – Bartosz Goździk.

Laureatom gratulujemy wiedzy i sukcesu oraz życzymy udanej wycieczki do stolicy.

Czytaj więcej o:

SKOWRONKI 2018

21 marca po raz siedemnasty odbyły się „Skowronki” – wiosenna akcja ekologiczna, którą od lat współtworzą ze szkołą samorządowcy, leśnicy, myśliwi,  strażacy oraz inni miłośnicy środowiska naturalnego. Ich pomysłodawcą był zmarły w 2002 r. leśnik śp. Janusz Zyzak, a gorącym propagatorem inny leśnik śp. Janusz Zawada – pracownik RDLP Zielona Góra, który odszedł w 2013 r.

W tym roku tematem przewodnim akcji były pszczoły, których los w obecnych czasach jest zagrożony. Sprawa ich wymierania jest na tyle poważna, iż działaniami pomocowymi wobec pszczelarzy zajęła się nawet Komisja Europejska uchwalając rezolucję. Szkoła zamieniła się pierwszego dnia wiosny w olbrzymią pasiekę. Nadarzyła się okazja, aby zajrzeć do najprawdziwszych uli i poużywać najprawdziwszych pszczelarskich narzędzi od podkurzacza po wirówkę. Można było również zobaczyć, jak robi się miodowe pomadki, obejrzeć świece z pszczelego wosku, zapytać pszczelarzy o wiele pszczelich zwyczajów, a także wypasować zaprzyjaźnione przedszkolaki na przyjaciół pszczół. Nie obyło się bez robienia wesołych pszczelich fotografii i zjedzenia mnóstwa miodu. Wszyscy uczestnicy skowronkowej zabawy ustawili się do wspólnej fotografii  tworząc napis „BZZ” zrobionej ze strażackiego podnośnika.

Później wiedza o owadach zgłębiana była dalej w przygotowanych przez gronowskich nauczycieli i leśników z Brzózki grach i zabawach. Można było poza tym wyżyć się artystycznie, kreśląc – jak co roku -  portrety Ludzi Lasu. Najciekawsze dzieła oraz posiadane wiadomości nagradzane były hojnie ciekawą literaturą przyrodniczą oraz miodem. Wszyscy mogli również spróbować grochówki z myśliwskiego kociołka. Sporo emocji wzbudziło rozdanie nagród w konkursach. W konkursie plastyczno-technicznym „Ptaszki i ważki z puszkowej blaszki”  nagrodzono 20 młodych ekotwórców. W innym konkursie wylosowani zostali spośród mieszkańców gminy szczęśliwcy, którzy otrzymali za oddanie swoich elektrośmieci nowy mały sprzęt AGD. Puchar przechodni za jesienną zbiórkę żołędzi powędrował natomiast do klasy I, a nagrodami obdarowane zostały trzy najlepsze klasy, które przodowały w żołędziowej rywalizacji. Odbyły się również tradycyjne zmagania wiedzowo-sprawnościowe kolorowych drużyn o słodkie nagrody zapewnione przez Radę Rodziców. 

Impreza odbywała się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak, nagrody zaś ufundowali:

  • Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak
  • Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego – Czesław Fiedorowicz
  • Starosta Powiatu Krośnieńskiego - Mirosław Glaz
  • Wójt Gminy Dąbie - Krystyna Bryszewska
  • Radna  Sejmiku Województwa Lubuskiego – Anna Chinalska
  • Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego – Łukasz Mejza
  • Radny Gminy Dąbie – Janusz Mejza
  • Przewodniczący Rady Rodziców - Bogusław Zaraza

Serdeczne podziękowania kierujemy do leśników Nadleśnictwa Brzózka, myśliwych Koła Łowieckiego „Dzik” Krosno Odrz., Strażaków PSP Krosno Odrz oraz OSP Szczawno, Pana Leszka Turczyniaka, Pani Katarzyny Turczyniak, Państwa Angeliki i Kazimierza Barczuk, którzy wsparli organizację imprezy. Dziękujemy serdecznie Panu Ignacemu Żegleniowi, Pani Danucie Raczyng, Państwu Elwirze i Przemysławi Parafiniuk, Państwu Arlecie i Feliksowi Górskim – lokalnym pszczelarzom, którzy ofiarowali nam nie tylko swój czas, wiedzę, ale i miód oraz inne miodowe akcesoria.

 

„I po nas zosta­nie to tylko na wieczne czasy, co duch pięknego, a myśl nasza wspaniałego dokona."

 

 K.Makuszyński

Czytaj więcej o:

ZAMKOWA WIERSZYKARNIA

Dzisiaj, w pierwszy dzień wiosny najlepsze recytatorki z klas IV-VI reprezentowały nas na zamku w Krośnie. Do udziału w kolejnym etapie zabrakło odrobinkę. Za rok nie odpuścimy! 

Czytaj więcej o: